POSZUKIWANIA W WODZIE, NA PLAŻACH I KĄPIELISKACH

Hej Odyńce! Sezon wakacyjny się skończył, tłumy ludzi opuściły plaże i kąpieliska. Pogoda jeszcze dopisuje, więc temat powraca jak bumerang – poszukiwania rzeczy współczesnych na morskiej i słodkowodnej plaży, oraz na morskich i słodkowodnych kąpieliskach.

Przypominamy, że praktycznie całe Polskie wybrzeże i wszystkie publiczne kąpieliska w jeziorach i rzekach na terenie całej Polski czekają aż odpalisz detektor i na ich terenie szukać będziesz kapsli, bilonu oraz biżuterii. Pamiętaj, że zakazać szukania na wyżej wymienionych terenach może jedynie osoba sprawująca pieczę nad kąpieliskiem czy plażą np. ratownik.  

Jedną z najważniejszych informacji jest to, że poszukujesz RZECZY WSPÓŁCZESNYCH. Jeżeli podczas poszukiwań na tych terenach znajdziesz coś, co do czego będziesz miał przypuszczenia, że może być to ZABYTEK BĄDŹ ZABYTEK ARCHEOLOGICZNY masz obowiązek zabezpieczyć ten przedmiot bez podejmowania go i zawiadomić Starostwo bądź konserwatora! Jeżeli tego nie zgłosisz i zatrzymasz przedmiot w przypadku kontroli służb odpowiadać będziesz z Art.33 bądź Art.109c i Art.108 ustawy o ochronie zabytków.

A co podczas kontroli?

W razie wielu zadawanych pytań lub podczas kontroli służb, wiedz, że szukasz rzeczy współczesnych i korzystasz z prawa do powszechnego dostępu do wód. Wody Polskie nie wymagają dodatkowych zgód na hobbystyczne poszukiwanie metali współczesnych i należy je uznać za jedną z form rekreacji taką jak np. pływanie czy nurkowanie. Aleeee.. Jeżeli tak się złoży, że znajdziesz zabytek podczas takich poszukiwań, zabezpiecz go (bez podejmowania) – oznaczasz miejsce znalezienia, a podczas kontroli służb informujesz, że zabytek nie został podjęty i zostanie zgłoszony, gdy tylko zakończysz poszukiwania i będziesz miał możliwość napisania maila do starostwa/konserwatora.

Nie wiesz jaki jaki wybrać wodoodporny sprzęt?

Detektory do wody słodkiej

Detektory do wody słonej

Zapoznaj się z naszą ofertą. Zawsze też możesz zadzwonić, wyjaśnimy wszystko i omówimy dostępne sprzęty!  730 127 125

Do poszukiwań w wodzie i na plażach polecamy sita -> Sito z dodatkową rączką i trzonkiem

Do wody także polecamy wytestowane przez Odyna spodniobuty -> Spodniobuty

A dla odważniejszych i lubiących nurkować polecamy -> Scuba do nurkowania do 60 metrów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk