KIEDY MOŻESZ SZUKAĆ BEZ POZWOLEŃ?

KIEDY MOŻESZ SZUKAĆ BEZ POZWOLEŃ?

Dziennie odpowiadamy na to pytanie kilku osobom i zawsze padają pytania typu: A jak powiem że szukam meteorytów? A jak powiem że w tym lesie zgubiłem pierścionek? A to ziemia mojego dziadka i co!? Artykuł powstaje po to, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości kiedy możesz szukać bez pozwoleń, a kiedy z pozwoleniami i jakimi.

1. KIEDY MOŻESZ SZUKAĆ BEZ ZGÓD NIE OGLĄDAJĄC SIĘ NERWOWO ZA PLECY?!

Włączyć detektor i szukać bez żadnego pozwolenia można tylko i wyłącznie rzeczy współczesnych na morskiej i słodkowodnej plaży oraz na morskich i słodkowodnych kąpieliskach.
Praktycznie całe Polskie wybrzeże i wszystkie publiczne kąpieliska w jeziorach i rzekach na terenie całej Polski czekają aż odpalisz detektor i na ich terenie szukać będziesz kapsli, bilonu oraz biżuterii.
Zakazać szukania na wyżej wymienionych terenach może jedynie osoba sprawująca piecze nad kąpieliskiem, plażą np. ratownik w sezonie gdy pełno ludzi wypoczywa.                   

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ!?

Jeżeli podczas poszukiwań na tych terenach znajdziecie coś co do czego będziecie mieli przypuszczenia że może być to ZABYTEK BĄDŹ ZABYTEK ARCHEOLOGICZNY MACIE OBOWIĄZEK zabezpieczyć ten przedmiot bez podejmowania go i zawiadomić starostwo bądź konserwatora! Jeżeli tego nie zgłosicie i zatrzymacie przedmiot będziecie w przypadku kontroli służb odpowiadać z Art.33 bądź Art 109c i Art108. ustawy o ochronie zabytków.

Co mówić służbą podczas kontroli?
Szukam rzeczy współczesnych i korzystam z prawa do powszechnego dostępu do wód. Wody Polskie nie wymagają dodatkowych zgód na hobbystyczne poszukiwanie metali współczesnych i należy je uznać za jedną z form rekreacji taką jak np. pływanie czy nurkowanie. Jeżeli tak się złoży że znajdziecie zabytek podczas takich poszukiwań, zabezpieczacie go (bez podejmowania) oznaczacie miejsce znalezienia, a podczas kontroli służb informujecie że zabytek nie został podjęty i zostanie zgłoszony gdy tylko zakończycie poszukiwania i będziecie mieli możliwość napisania maila.                                                                                                                                                 

WYDRUKOWAĆ I NOSIĆ W RAZIE KONTROLI SŁUŻB! Pismo od Wód Polskich

I TYLE!

Owszem można szukać różnych kruczków, ale nie chce zajmować się ściemnianiem w tym artykule. Na wszystkie inne poszukiwania wymagana jest zgoda albo właściciela terenu albo właściciela i konserwatora zabytków. NIE ISTOTNE czy to twoja działka, znajomego czy dziadka czy chcesz szukać części maszyny, śrubek, pierścionka zaręczynowego czy meteorytów.                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

2. KIEDY WYSTARCZY SAMA ZGODA WŁAŚCICIELA TERENU, ŻEBY SZUKAĆ BEZ SPINY?


Przypominam że artykuł ma na celu poinformowanie o tym jak szukać w danych miejscach bez spiny nie szukając okrężnych wymówek które mogą nie zdać egzaminu w przypadku kontroli służb.

 • Do poszukiwań współczesnych rzeczy w parkach, placach zabaw, terenach rekreacyjnych (wyłączając stanowiska archeologiczne)   
 • Do poszukiwań meteorytów (wyłączając stanowiska archeologiczne)
 • Do poszukiwań zgubionej obrączki, pierścionka, telefonu itp. (wyłączając stanowiska archeologiczne)
 • Do poszukiwań na prywatnych kąpieliskach i plażach. (wyłączając stanowiska archeologiczne)                                                                                      

Jak zdobyć taką zgodę? W zależności od terenu albo od lasów państwowych, prywatnych właścicieli bądź gmin, starostw. Dzwonimy, piszemy, pytamy i prosimy o zgodę na piśmie na udzielenie terenu do poszukiwań rzeczy współczesnych bądź meteorytów. (do okazania służbom podczas kontroli)


UWAGA !!!


Sprawdź czy teren w którym zamierzasz szukać nie jest wpisany jako rejestrowe bądź ewidencyjne stanowisko archeologiczne bo trudno będzie Ci się wybronić w razie kontroli. Może zostać postawiony Ci zarzut z Art 108 nawet jeśli szukałeś pierścionka zaręczynowego na tym terenie. W przypadku gdy będziesz chciał poszukobrączki ślubnej na zlecenie która została zgubiona przy zamku wtedy najlepiej zawiadomić właściciela terenu oraz zawiadomić i skonsultować to z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Część rejestrowych stanowisk znajdziecie tutaj: https://zabytek.pl/pl/mapa

Jeżeli podczas tych poszukiwań znajdziecie coś co do czego będziecie mieli przypuszczenia że może być to ZABYTEK BĄDŹ ZABYTEK ARCHEOLOGICZNY MACIE OBOWIĄZEK zabezpieczyć ten przedmiot bez podejmowania go i zawiadomić starostwo bądź konserwatora! Jeżeli tego nie zgłosicie i zatrzymacie przedmiot to w przypadku kontroli służb będziecie odpowiadać z Art.33 bądź Art 109c i Art108. ustawy o ochronie zabytków.                                                                                                                                                                       

3. KIEDY WYMAGANA JEST ZGODA WŁAŚCICIELA TERENU I WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW?

 • Jak chcecie szukać staroci u siebie na działce
 • Jak chcecie szukać staroci w lesie
 • Jak chcecie szukać staroci na swoim polu czy na jakimkolwiek innym
 • Jak chcecie szukać staroci na jeziorach, plażach, kąpieliskach   

                                                                                                                                                                                                                                               

Jak zdobyć takie zgody? 

Polecam poczytać na stronie Polskiego Związku Eksploratorów. Tam wszystko jest opisane w łatwym do zrozumienia języku. Znajdziecie tam gotowe przykłady jak powinny wyglądać wnioski. Zapraszam do lektury, a w razie pytań zapraszam do komentowania. Razem z całym zespołem Odyńców postaramy się Wam pomóc.

www.poszukiwacz-weekendowy.pl 

POWODZENIA!

 

210 komentarzy do “KIEDY MOŻESZ SZUKAĆ BEZ POZWOLEŃ?”

   1. Naprawdę kawał mega pracy …..
    Dzięki wam mam o wiele więcej niezbędnej wiedzy i co do wykrywaczy i prawa.
    Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam
    Radosław

   2. Hej Odyn. Bardzo zaciekawiły mnie materiały które nagrywasz i publikujesz. Nie ukrywam, ze nosze się z zamiarem zakupy detektora. Budżet jaki mam to ok 1500 zł. Oczywiście może być mniej natomiast nie mam bladego pojęcia co wybrać. Garett a może mokra… jeśli to nie problem prosił bym o kilka słów co byś mógł polecić oraz ofertę :). Z góry dziękuje pozdrawiam Kamil

     1. Witajcie,
      Prawie na dwa lata odwiesiłem sprzęt ( AT PRO – poza nauką Syna jak to działa ) na wieszak przez pewną aferę “Starostowa” na Dolnym Śląsku i teraz nagle stałem się posiadaczem XD Deus (prezent od……. Kochanej osoby :)))))) ) i tak czytam i wertuję cały net co możemy i już mnie korci :))))) Wiedziałem o pewnych wyłączeniach prawnych ale o wodach nie. Dziękuję :)))

     2. Witaj, pamiętaj, jeśli jest plaża/kąpielisko prywatne musisz mieć zgodę właściciela terenu. A i pamiętaj także, że DEUS sam w sobie nie jest wodoodporny, potrzebujesz zestawu do wodnych poszukiwań, aby móc go zamoczyć. Pozdrawiam!

   3. Cześć Odyn zastanawiam się nad kupnem simplexa nokty + a questem x10 czy mógłbyś doradzić, który był by lepszy pod każdym względem?

    1. Siemano, Cena można powiedzieć ta sama Simplex+ i X10 PRO. Oba wodoodporne w pełni do 3 metrów, oba pracują na tej samej częstotliwości 12 kHz, oba pracują w dynamice i pseudostatyce. Simplex w swoich 4 programach dynamicznych oparty jest na różnych ustawieniach, więc dopierasz program pod dany teren, POLE to program wolny, a głęboki, PARK1 – zrównoważony, PARK2 z kolei szybki, z dobą separacją, ale płytki. W X10 PRO wybór programu to tylko zmienna dyskryminacja. W simplexie masz dużą sondę, co bezpośrednio wpływa na zasięg, ale także podczas poszukiwań w wodzie generuje większe opory i trudniej jest przemiatać. X10 PRO ma sondę małą eliptyczną co ułatwia przemiatanie w wodzie i precyzyjniejsze namierzanie, ale będzie płytszy. Jeśli będziesz chciał poszukiwać zwłaszcza na lądzie polecałbym bardziej Simplexa+, jeśli głownie skupiasz się na wodzie to X10 PRO.

 1. Mam koło domu niewielką dosyć płytką rzeczkę. Czy zalicza się ona do wód powierzchniowych, a co za tym idzie, czy mogę w niej szukać wykrywaczem nawet jeśli nie znajduje się przy niej żadna plaża ani kąpielisko? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

  1. Jeżeli zamierzasz szukać w tej rzece rzeczy współczesnych to masz prawo. Jeżeli podczas tych poszukiwań znajdziesz coś co do czego będziesz miał przypuszczenia że może być to zabytek bądź zabytek archeologiczny masz obowiązek to zabezpieczyć i zawiadomić starostwo bądź konserwatora zabytków. Jeżeli tego nie zgłosisz i zatrzymasz przedmioty będziesz w przypadku kontroli służb odpowiadać z Art.33 bądź Art 109c i Art108. ustawy o ochronie zabytków.

   Dla pewności wyślij pismo do wojewódzkiego konserwatora zabytków i zapytaj czy możesz w tej rzece szukać rzeczy współczesnych. Podkreśl że wody polskie nie wymagają dodatkowych pozwoleń w przypadku poszukiwań współczesnych przedmiotów metalowych w ciekach wodnych będących w ich jurysdykcji. Możesz posiłkować się tą odpowiedzią wód polskich.
   https://b4sportonline.pl/users-folder/449/files/Odp__Dyr__Wod_Polskich.pdf

   Pozdrawiam Odyn.

 2. a jeśli znalazłbym jakieś naboje z II wojny światowej lub coś w tym stylu, i bym to zakopał w tym miejscu co znalazłem to czy podlega mi jakiś paragraf i czy moge mieć jakieś problemy?

  1. No najpierw musiałby Cie ktoś nagrać i uprzejmie donieść. Jest obowiązek zgłaszania takich rzeczy, ale nie znam ustawy o broni i amunicji na pamięć. Musisz poszukać w tej ustawie czy jakiś paragraf jest za to.

 3. Czy dobrze rozumiem, że aby szukać na własnym polu, poza zgodą konserwatora muszę mieć również pisemną zgodę wydaną przez siebie dla siebie? 🙂

 4. Siemka Odyn mam pytanko odnośnie wykrywaczy mianowicie jaka moze byc cena wykrywacza oczywiście najniższa 🙂 do poszukiwań samorodków,płatków złota i jaki wykrywacz przede wszystkim
  Bardzo prosze o odpowiedz do wiosny 2021 🙂

  1. TEORIA POWTARZAM TEORIA : Najtańszy będzie : Gold Kruzer za 3000 złoty następnie minelab equinox 800 za 4500 zł
   Urządzenia profesjonalne do poszukiwańsamorodków to minelab gpx 5000 ale to juz koło 18000 zł.

   ALE POWTARZAM
   Żadnego z nich nie testowałem w poszukiwaniu samorodków. Chodziłem jedynie z gold kruzerem i minelabem i wiem ze jak coś będzie wielkości główki od zapałki i bedzie ze złota to napewno te wykrywacze dwa to zasygnalizują, ale skąd i gdzie w Pl takie wielkie samorodki by się znalazły to nie wiem.

   Pozdrawiam

   1. Dzięki za odp. 3tyś trochę dużo jest jak dla mnie ale zabieram się do odkładania do wiosny się uda 🙂 a gdzie są samorodki w Polsce? tego dokładnie … są takie miejsca o których się nie mówi 🙂 ale są :).
    Pozdrawiam. 🙂

   2. Między wsią Pielgrzymka a Wojcieszyn , na rzeczce Skora ( nie daleko Złotoryi) , poszukiwacze złota znajdowali samorodki. Największy miał prawie centymetr średnicy. Mógłbyś się kiedyś pokusić i chociażby spróbować 🙂

     1. Witaj co byś chciał o nim wiedzieć. Możesz również zadzwonic 796 866 577. Detektor jest dostepny od ręki.

 5. Dziekuje bardzo ten artykuł jest bardzo przydatny fajnie że ktoś taki jak wy pomagacie ludziom w zrozumieniu całego tego bałaganu pozdrawiam i dzięki odyn za polecenie simplexa po 3 razie wpadło złotko

  1. Tego nawet włosi nie wiedzą. Na plażach rzeczy współczesnych można. Zabytki przypadkowo znalezione musza być zgłoszoe do 24 godzin od momentu ich wykopania, byłem zgłosiłem to mnie wyśmiali. Prawo jest tak samo nieprzestrzegane przez urzędników jak w PL

 6. Cześć Odyn. Chciałem zapytać, czy mógłbyś wrzucić choć jeden, przykładowy dokument w jaki sposób dobrze sporządzić pismo z prośbą o wydanie pozwoleń na poszukiwania? Jak długo może trwać wydawanie takiego pozwolenia (czy urząd ma określony maksymalny termin, w którym muszą się odnieść) i czy często dostajecie odmowy? I jeszcze jedno pytanie. Czy kiedy miewaliści kontrole podczas poszukiwań, wystarczyło że pokazaliście dokument, czy może w jakiś dodatkowy sposób musieliście udowadniać legalność takich poszukiwań i czy kontrolujący sprawdzają autentyczność dokumentu?
  Byłoby tych pytań na razie:) Pozdrawiam Cię serdecznie i wszystkiego dobrego w Nowym Roku

  1. Urząd ma na odpowiedź 30 dni, jak długo czekamy ? Różnie nawet po 2 lata… Można pisać zażalenia, ponaglenia. Odmów nigdy nie dostaliśmy tylko np. pismo które nawołuje do uzupełnienia wniosku o jakieś informację.

   Nigdy nie miałem kontroli podczas poszukiwań.

   http://saperu.pl/category/legal/

   Krok po kroku co wpisać w którym miejscu w wniosku.

  1. Uściślij o co dokładnie Ci chodzi. Aby szukać zabytków detektorem metali wystarczy zgoda właściciela terenu, jak znajdziesz skarb definicja dostepna w internecie wtedy musisz zawiadomić najbliższy “posterunek” archeologiczny FLO czy jakoś tak.

 7. Cześc Odynie. Czy szukając na polu dziadka tak po prostu hobbistycznie, bez nacisku na żadną wymienioną wyżej kategorię jakie pozwolenia muszę mieć ? Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam

 8. Cześć Odyn.
  Pewnie to pytanie padło już kilka…. razy, ale podpowiedz co na początek kupić jaki wykrywacz dla laika który ma działkę nad jeziorem i chce trochę pochodzić i poszukac. Ewentualnie link do konkretnego wykrywacza jak można.

 9. czemu w W. Brytanii jesteśmy poszukiwaczami / pasjonatami a w polsce za dokładnie te same działania jesteśmy przestępcami na równe z dilerem złodziejem i mordercą … w pace nie uwierzą 🙂

 10. Cześć Odyn,

  Tak jak kolega powyżej proszę o informacje, ofertę jaki wykrywacz kupić na początek? Taki żeby pochodzić z nim po plaży na urlopie lub po swojej działce i polu.

  Pozdrawiam

 11. Siemanko, mam własną działkę, koło 70a, niedaleko za miastem, na której jeszcze koło 25lat temu mieszkali moi dziadkowie, mieli gospodarkę itp. Czy mogę na niej ryć w celu szukania “współczesnych” przedmiotów. Mogę to podciągnąć pod to, ze chcę być ekologiczny i oczyszczam swoje grunty?

  1. Witaj, najlepiej będzie, jeśli zapytasz się WKZ czy wymagane jest pozwolenie na poszukiwanie rzeczy współczesnych na własnej działce. Pozdrawiam

 12. Cześć!
  Jakbym chciał chodzić sobie po plaży w Łazach (taka miejscowość nad morzem) i szukać współczesnych monetek itp to bez zgody ani rusz?
  Pozdrawiam?

  1. Na plażach możesz szukać bez spiny. Jeśli będzie teren ogrodzony – prywatny, wtedy musisz mieć pozwolenie od właściciela.

 13. Witaj Odynie.
  Oglądam Twoje filmiki razem z 4 letnim synkiem Tomkiem (teraz jest chory i siedzimy w domu dlatego trochę więcej niż zwykle czasu spędzamy przed TV)on jest tak zauroczony znajdowanymi przez Ciebie “skarbami” że nawet nie będę próbował tego opisać,musiałbyś to zobaczyć.Najlepsza jednak reakcja była jak mu dzisiaj powiedziałem że jesteś teraz koło nas – na Pogorię mamy rzut kamieniem. Pobiegł do kuchni wziął syrop i psikadełko do nosa którego nienawidzi i powiedział żeby mu to teraz wszystko podać bo on chce jechać razem z wami skarbów szukać… Powiedziałem że teraz nie za bardzo bo jest chory i w jak mu podam jednorazowo całą zawartość to nie wyzdrowieje no a poza tym to nie mamy wykrywacza (Narazie bawimy się tylko w geocaching to do niczego nie był nam potrzebny). Odpowiedź była prosta i krótka – Tato kupmy.
  Wchodzę na Twoją stronkę – są wykrywacze dla dzieci – super! Nawet nie wiedziałem ze jest coś takiego.Myśle sobie na zajączka prezent będzie idealny po czym wchodzę na zakładkę “kiedy możesz szukać” no i… Właśnie myślę nad strategią poszukiwania dla takiego 4 latka.Rozumiem że jego nie posadzą, co najwyżej jego opiekuna no chyba że powie podczas ew kontroli że się nie znamy i w ogóle żeby mu dup… nie zawracać bo jest mocno zajęty.
  No chyba że masz jakiś inny pomysł. Będziemy wdzięczni za podpowiedź.Pozdrawiamy Michał i Tomek

 14. Cześć Odyn.
  Natrafiłem na Twój kanał na Youtubie przypadkiem, mega zainteresowała mnie kwestia poszukiwań – na tyle, ze sam chciałbym sprawić sobie detektor. Chciałbym poszukać na plaży i w lesie (jeśli otrzymam pozwolenie). Czy poleciłbyś jakiś detektor dla laika? Będzie to moja pierwsza styczność z takim urządzeniem, ale żeby tez w miarę był to dobry i bezawaryjny sprzęt. Czy mógłbyś coś polecić? Pozdrawiam

 15. Cześć Odyn.
  Oglądałem prawie wszystkie Twoje filmiki i mam zagwozdkę, a mianowicie :
  Punkt pierwszy, na początek zastanawiałem się jaki detektor wybrać : czy GARRETT ACE Apex Multi-Freq Basic (fajne funkcje wieloczęstotliwościowe i funkcje zasolenia), (też oglądałem filmiki z jego testów i pracy podoba mi się jego szybkość i audio )czy GARRETT ACE Apex + MS-3 Z-Lynk czym się różnią oprócz ceny ?
  Nadmienię, że chciałbym połazić po kąpieliskach a może później po lasach.
  Wiem, że na początek mówiłeś, żeby kupić coś tańszego i zobaczyć czy mi się to spodoba, ale raczej jestem przekonany, że będzie ok. Cena za te zestawy też nie naruszy jakoś mocno mojego domowego budżetu.

  Punkt drugi, oglądałem filmy Sapera, co do naszego kochanego prawa i przeraża mnie przy chęci chodzenie po lasach załatwianie tych wszystkich pozwoleń.
  Natomiast pytanie moje brzmi. Czy przy kąpieliskach (potrzeba pozwolenie właściciela obiektu czy nie ?) w moim przypadku jest to gmina, która dzierżawi komuś ten teren, to mam prosić o zezwolenie dzierżawcę czy głównego właściciela, bo już się w tym wszystkim pogubiłem. (Oczywiście chcę szukać tylko rzeczy współczesnych, monet, łańcuszków itp.) I czy w ogóle potrzebuję jakiekolwiek pozwolenie skoro jako wypoczynek nad wodą, można uznać nasze hobby jako relaks tak jak w tym piśmie od Dyrekcji wód polskich, którego link jest na Twojej stronie.
  Z Twojej strony wyczytałem, że niby nie potrzebuje, ale nie mam zamiaru się kłócić czy użerać z kimkolwiek (właściciel, dzierżawca, policja). Mam zamiar przy hobby się zrelaksować a nie denerwować. Podejrzewam, ze lepiej takie pozwolenie mieć na piśmie w razie czego (tylko od kogo?)

  Z góry dziękuje za odpowiedzi, serdecznie pozdrawiam, życzę samych udanych podjęć.

  Sorrki za przydługawy tekst, ale będziesz miał co wieczorem czytać gotując w ,,dziadku”

  Z wyrazami szacunku Gracjan.

   1. Witaj Odyn,
    mam identyczną sytuację jak Pan Gracjan. Plaża należąca do gminy a z wywiadu środowiskowego policja nie lubi detektorystów, bo wyciągają niewybuchy po lasach, choć pytałem o pięciozłotówki na plaży… : )
    Niebawem chcę się kontaktować z urzędem gminnym ale warto być przygotowanym, stąd prośba o rady przed konfrontacją.

    Pozdrawiam
    Adam

    1. Siema, najpierw odwiedziłbym samego konserwatora zabytków i zapytał się wprost “czy potrzebuję zgody na poszukiwania rzeczy współczesnych na plażach publicznych”, myślę, że potem samo uzyskanie pozwolenia od gminy nie powinno być problemem. Powodzenia!

 16. Cześć Odyn , a czy jeśli chciałbym chodzić po lesie i szukac rzeczy współczesnych to wystarczy mi sama zgoda z nadleśnictwa?

 17. Witaj, nawet nie wiesz ile wspólnych chwil razem spędziliśmy:)j jak jeżdzę rowerem to jesteśmy razem i oglądam twoje filmiki, jak jestem w lesie to już tylko z moim Solfernusem3.0. Teraz chcę go wymienić i proszę, proszę, proszę poradź mi na co (las, strumyki,pola, do 3tys).

 18. Hej, mam jeszcze 2 pytanka. Pierwsze brzmi: Jeżeli chcę szukać rzeczy współczesnych w lesie u kumpla i wydrukuję tę zgodę i ją wypełni to mogę szukać bez spiny? A drugie: Czy tę zgodę muszę gdzieś zgłaszać czy wydrukowaną i wypełnioną nosić przy sobie? Z góry dzięki i pozdrawiam!?

  1. Siema, ciężko jest się do tego odnieść. Najlepiej byłoby wprost zapytać się urzędnika pisemnie “czy w tym miejscu mogę poszukiwać rzeczy współczesnych, z zgodą właściciela terenu”, w moim odczuciu mimo wszystko powinieneś mieć zgodę na poszukiwania zabytków, prawo jest na tyle zagmatwane, że nie ma ujednolicenia co jest zabytkiem, dla Ciebie nie będzie, a dla urzędnika będzie i wtedy robi się problem. Pozdrawiam

 19. Witaj Odyn jaki polecasz wykrywacz na początek przygody z poszukiwaniami. Chodzenie po plaży oraz lasy. Czy garrett 300 to dobry wybór na poczatekPozdrawiam

  1. Polecam przeczytać artykuł który napisałem z myślą o osobach chcących rozpocząć swoją przygodę w poszukiwaniu skarbów.

   https://old.odynce.pl/blog/jaki-detektor-na-start/

   Jak przeczytałes artykuł i dalej jesteś pewna że chcesz od razu detektor który zostanie z Tobą na dłużej to mam 2 warianty.

   Budżetowy detektor quest x5. Sonda 9 cali i czestotliwosc pracy 7 khz. Detektor bardzo prosty, przyjemny posiadający 2 programy do poszukiwań drobincy (monety pierścionki) i jeden do poszukiwań w lesie większych rzeczy. Na start jak najbardziej wystarczy, ludzie go chwalą ale po jakimś czasie jak się wkręcają ida dalej ze względu na to ze detektor ma małą sondę.

   https://old.odynce.pl/produkt/wykrywacz-quest-x5/

   Troche droższy detektor Nokta and Makro Simplex, ma już 11 calowa sondę i działa w 12 khz co bezpośrednio wpływa na osiągi, detektor ma 4 programy 3 do drobnicy i jeden do wiekszych rzeczy w lesie, wodoodporny do 3 metrów, teleskopowa sztyca lekka.

   https://old.odynce.pl/produkt/nokta-makro-simplex-prosty-wodoszczelny-detektor-przedsprzedaz/

 20. Czy są jakiekolwiek jeszcze nadleśnictwa które wyrażają zgodę na udostępnianie gruntu? Bo na pomorzu Gdańskim takiego nie ma. Co zrobić w przypadku jeśli nadleśnictwo nie wyraża zgody? Twierdzi nie, bo nie, bo niszczymy ściółkę.

  1. Polecam odwiedzić stronę http://www.pze.org.pl znajdź i wydrukuj wniosek o udostępnienie gruntów leśnych. Na samym dole tego wniosku jest regułka, że powołujesz się na zarządzenie Generalnego Dyrektora Lasów Państwowych. Urzędnicy wtedy wiedzą na co się powołać i zazwyczaj wyrażają zgodę, a jeśli się tego nie zawrze, to nie wiedzą jak do tego podejść i dają odmowę. Pozdrawiam

 21. Jeśli będę poszukiwać na kogoś polu rzeczy współczesnych posiadając zgodę właściciela terenu to jest to w pełni legalne i nie muszę bać się o żadną policję?

  1. Od strony prawa legalne, natomiast jak ktoś zgłosi i przyjedzie policja z interwencją to będziesz musiał się tłumaczyć przed sądem. Zabezpieczą detektor, przedmioty które znalazłeś ze względu na to że działają w oparciu o instrukcje wewnętrzną policji która została stworzona wraz z środowiskiem archeologów i z góry zakłada że poszukiwacz szuka zabytków i musi mieć zgodę wzktu i nic nie da tłumaczenir się że szuka współczesnych rzeczy. To będziesz udowadniał przed sądem. Na polu cięzko o współczesne przedmioty, oczywiście są ale głównie występują tam stare przedmioty i takowe będziesz miał w kieszeni, jeżeli nie będziesz miał takowych to będzie poprostu mniej dowodów w sprawie przeciw tobie. Prawo to jedna sprawa a to jak je interpretują urzednicy i służby to druga sprawa… niestety.

   1. Dzięki za wytłumaczenie moim zdaniem głupie jest to, że nawet jeśli nie będę miał przy sobie zabytków a chciał np. szukać obrączki mojej mamy, to sprawa trafia do sądu. No ale cóż PRAWO POLSKIE.

 22. Właśnie po ponad rocznym oglądaniu Twojego kanału zaczynam rozglądać się za detektorem na Twojej stronie.
  Bardzo kole mnie w oczy taki mały błąd powielony wielokrotnie na Twej stronie. Znaki “?” i “!” traktujemy jako kropkę i nie powinno się robić spacji po końcowym słowie w zdaniu. Sorry za te uwagi, ale bardzo lubię Twoje filmy i chcę żeby strona była perfekcyjna.

 23. Siema Odyn. Jak znalezć was na allegro?
  Znam fajne miejscówy gdzie budują obwodnice miast i humus zchałdowany w potężnych ilościach jak chcesz podesje namiary aczkolwiek nie wiem czy mozna legalnie cos tam zrobic. Ale miejsca obiecujące.
  Mam Gareta ACE 250 a zachorowałem na Rutusa z którym często Cię oglądam i dlatego szukam na allegro zeby na raty bo na raz to nie stac mnie.
  Gotowanie w Vanie pierwsza liga.
  Pozdro.

  1. Witaj, sklep allegro – ODYN_SHOP
   Jeśli chodzi o przeszukanie tej wierzchniej zerwanej warstwy, to zapytałbym się w najbliższym WKZ jak do tego podejść, ale mimo wszystko myślę, że zgody będą wymagane.
   Pozdro

 24. Czesc Odyn, pytanie mam. W jednym z ostatnich odcinkow mowiles cos o Holandii i o Niemczech,ze moze sie wybierzesz ,wiesz moze jak jest z plazami i placami zabaw w DE? Trzeba miec zgode, czy mozna bez szukac. Chce zaczac przygode z detektorem a ciezko mi sie dowiedziec. Z gory dzieki za odpowiec. Pozdrawienia dla Odyncow?

  1. Witaj, wiem, że każdy Land ma osobne przepisy, ale jakie są one dokładne, to nie wiem, musisz szukać informacji w necie. Pozdrawiam,

 25. Witam, jeżeli chciałbym iść z wykrywaczem w celu poszukiwań np monet na pola przy osiedlu tam gdzie ludzie robią np grill to czy w takim przypadku muszę koniecznie mieć jakieś pismo (obok są lasy więc mam dylemat) pozdrawiam

  1. Witaj.
   Na 100 % musisz mieć pozwolenie od właściciela terenu.
   Zapytaj rowniez konserwatora zabytkow czy na prowadzenie poszukiwać współczesnych monet na tym terenie wymagana jest jego zgoda.

 26. Doceniam wkład, ale … Chodzić z wykrywaczem można wszędzie gdzie nie jest to zabronione :), wykrywacz metalu nie jest wykrywaczem zabytków, a tym bardziej zabytków archeologicznych. Chodzenie w miejscach dozwolonych jest jak najbardziej legalne, a jeżeli jesteście prawdziwymi hobbystami, a nie zbieraczami lub handlazami to pełen luz. Jak na was ktoś Doniesie, a nie macie nic przy sobie ani w domu, czyli jesteście prawdziwymi hobbystami, to nic wam raczej władza nie zrobi. Konia z rzędem temu co marnuje czas dla samego chodzenia, prawda jest, że większość z nas chodzi by coś zdobyć, posiadać lub zwyczajnie na tym zarobić i nie ma się co oszukiwać tych co chodzą dla samego chodzenia jest promil, całą reszta robi to dla chęci zysku.

  1. Myślę, że niektórzy mogą tak myśleć, ale nasze prawo nie mówi co dokładnie jest zabytkiem i wiadomo każdy interpretuje to inaczej. I teraz bardzo nieświadomie znajdziesz kawałek metalu i nie masz zielonego pojęcia co to jest, bo nic to nie przypomina. Pech będzie tak chciał, że ktoś Cie skontroluje i zabezpieczy przedmioty, które Ty uważasz za śmieci. W dalszym kroku konserwator stwierdzi, że ten kawałek metalu, to kawałek średniowiecznej fibuli, co za tym idzie, jest to zabytek. I zaczynają się problemy. Wykład ma na celu pokazać gdzie można faktycznie chodzić na luzie legalnie. A nie zastanawiając się czy mogę wziąć “tego śmiecia”, czy nie.
   Pozdrawiam

 27. Witam…
  Przymierzam się do kupienia wykrywacza. Nigdy nie miałem żadnego w ręku, czy Nokta Makro Anfibio multi będzie dobrym wyborem? Jestem raczej “techniczny” ale czy nie będzie problemu z obsługą ze względu na brak obycia?
  I taka mała sugestia, jeśli mogę sobie pozwolić i nie ma jakiegoś głębszego powodu dla którego nie podajesz propozycji, dla ludzi tu pytających a wysyłasz je personalnie e-mailem. Gdybyś propozycje podawał tu inni też by mogli skorzystać, może byłoby mniej powtarzających się pytań…
  Pozdrawiam

  1. Witaj, wysłałem do Ciebie wiadomość, z dopytaniem o szczegóły. Co do sugestii, to wolę mieć ciągłość wypowiedzi w mailach, niż aby nawarstwiały się komentarze z dopytywań o szczegóły, a czasem jest więcej wyborów niż tylko jeden detektor.
   Liczę na odzew w wiadomości.
   Pozdrawiam!

   1. Witam!
    Jako że już jestem po obejrzeniu masy filmików na YT i jestem zdecydowany na kupno detektora to…..dalej nie wiem co wybrać.
    Mam dylemat czy tak jak radzisz na początek coś tańszego czyli do 1000zł mam trzy typy czyli:Quest Q10 pro,Garret Ace 250 i Minelab Vanquish 340,który z nich według ciebie do drobnicy najlepszy?
    Albo dołożyć jakieś 300-350zł i zakupić Simplexa czy Q30?
    Przypominam że to będzie mój pierwszy detektor i pewnie na dłuższy czas.No i nie wiem czy się opłaca dopłacać na początek do droższego sprzętu.Za wszelaką pomoc i odpowiedz dziękuję i pozdrawiam!

    1. Witaj, Moim zdaniem warto dołożyć, gdyż Simplex lub Q30 posiadają programy, które opierają się na filtrach gruntu, czyli używasz ich od napotkanych warunkach poszukiwań, terenu, a nie tylko na dyskryminacji segmentowej, którą narzuca producent. Posiadają większe cewki, a co za tym idzie większy zasięg, a także szybciej przeczeszesz teren. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to sprzęt na lata.
     Pozdrawiam

 28. Mieszkam na PRLowskim blokowisku gdzie jest dużo placów zabaw i szukam tam w piachu teraźniejszych monet bez pozwolenia nie szukam zabytków a znalezione pieniądze wydaję od razu w sklepie .Czy potrzebuję pozwolenia i czy mam się czegoś obawiać?

  1. Ogólnie w świetle prawa powinieneś mieć zgodę właściciela / zarządcy terenu. Najprostszym sposobem będzie udać się do urzędu miasta lub gminy i zapytać czy możesz.
   Pozdrawiam.

 29. Witam serdecznie ! Na jakim dokumencie prawnym można oprzeć stwierdzenie ,że
  “– Do poszukiwań współczesnych rzeczy w parkach, placach zabaw, terenach rekreacyjnych (wyłączając stanowiska archeologiczne)”. Zaczynam tę zabawę i najłatwiej by było nabrać doświadczenia w takim prostym terenie. Dlatego takie pytanie.Pozdrawiam serdecznie Dziadek Andrzej /lat 80/

  1. Witam, niestety nie ma dokumentu prawnego na poszukiwania, gdzie można szukać. Ale w drugą stronę, też nie ma zakazów na te poszukiwania. Zawsze jeśli wolisz mieć pewność lepiej udać się do WKZ i właściciela gruntu i zapytać, czy na “to miejsce” potrzebujesz zgody na poszukiwania, aby szukać rzeczy współczesnych.
   Pozdrawiam!

 30. Cześć, zaczynam swoją przygodę, chciałbym powykrywać i ogólnie pobawić się u siebie, czy możesz mi polecić jakiś sprzęt dla początkującego. Budżet do 1500.

   1. Właśnie planuje rozpocząć swoją przygodę z poszukiwaniem i zastanawiam się co jest najlepsze na początek do 1500zł? Pozdrawiam

    1. Z detektorów polegających na dyskryminacji na początek X5, jeśli wolisz wodoodporny to X10 PRO. Natomiast jeśli wiesz, że to hobby jest dla Ciebie i nie odstawisz detektora w kąt, to polecam Nokta Makro Simplex+ lub Quest Q30.
     Pozdrawiam

 31. Witam! Chciałbym zacząć swoją przygodę z wykrywaczami. Myślałem może o nokta makro simplex +. Czy to dobra opcja na początek? I chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy prowadzicie sprzedaz na raty. Pozdrawiam!!

  1. Witaj, Ja ten detektor polecam na początek, ze względu na to, że jest łatwy w obsłudze, wodoodporny oraz jego programy mają różne ustawienia. Sam ustalasz dyskryminację obiektów, a programy są stworzone pod różne scenariusze jakie wystąpią. Jeden program będzie szybszy, ale płytszy, drugi głębszy, ale gorzej radzi sobie z separacją, kolejny pod większą mineralizację gleby oraz tryb pseudostatyczny all metal który wykorzystasz wszędzie, gdzie nie jesteś w stanie prawidłowo przemiatać sondą i nie tylko. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym detektorze napisz na maila.
   Pozdrawiam

 32. Cześć chciałem zapytać czy warto zapisać się do PZE,czy wrazie kontroli taka legitymacja może być atutem na korzyść poszukiwacza.Prosze o jakieś informacje jak można się zapisać do PZE,Pozdrawiam.

  1. Witaj, to jest indywidualna ocena. To czy Ty należysz do PZE i będziesz miał kontrole, to ważne są pozwolenia, a nie legitymacja. Bardziej przydatne są przeszkolenia z PZE, aby uzyskać różne pozwolenia, dzięki członkostwu uzyskujesz rady i pomoc z ich strony.
   Pozdrawiam.

 33. witaj Odyn, posiadasz moze jakas wiedze jak sprawa wyglada na niemieckiej ziemi, moze posiadasz jakies linki do stron z prawem tam obowiazujacym? pozdrawiam

 34. Cześć, w tym piśmie jest napisane że możemy poszukiwać “W” wodach ale nie na brzegu np. jeziora albo rzeki.
  Jak chciał bym przeszukać publiczne kąpielisko a raczej jego piasek – plażę to to pismo też wystarcza ?
  Pozdrawiam

  1. Linia brzegowa przeważnie należy do Wód Polskich, jeśli chcesz upewnienie dobrze jest skierować się do urzędu miasta / gminy i zapytać czy możesz szukać rzeczy współczesnych na publicznych plażach, jeśli będzie to działka prywatna (od restauracji / hotelu) to musisz mieć ich zgodę.

 35. Kolega szukał jakieś 5 lat temu na własnym polu przy lesie. Przejechała obok drogą policja i się zatrzymała i mu robili problemu na jego własnej ziemi żądając pozwolenia na szukanie. Polska to dziki kraj w tym zakresie.

  1. To pewnie było jak świeżo zmienili prawo, do tej pory nikt nie wie jak to prawo interpretować, więc dlatego tłumaczymy, że nawet na swojej ziemi trzeba mieć pozwolenie na poszukiwania. Pozdrawiam!

  1. Witaj, na szukanie meteorytów nie potrzebujesz pozwoleń, najlepiej będzie jeśli skontaktujesz się z AstroKosmo jak to wygląda. Pozdrawiam!

 36. Dziękuję za odpowiedź, a jeżeli w trakcie poszukiwań meteorytów znalazłbym np. jakiś przedmiot to co wtedy musze zrobić?

  Mam jeszcze pytanie, jaki wykrywacz warto wybrać? Mam możliwość kupna quest x10 za 650 zł, czy myślisz że warto dopłacić i brać 10x pro?

  Czym one się różnią?

  1. Musisz zawiadomić konserwatora / starostę, samego przedmiotu nie podejmować, miejsce oznaczyć i najlepiej spisać koordynaty.

   X10 Pro został tylko uszczelniony, więc to zależy od Ciebie, czy to wykorzystasz.

 37. Witaj. Jak pytam Wojewódzki urząd konserwatora zabytków o zgodę to w zachodnio pomorskim mieści się to w Szczecinie?
  Jakie miejsca warto przeszukać w zachodnio pomorskim ? Znasz może jakieś dobre Historyczne miejsca?

  1. Dokładnie Konserwator województwa zachodniopomorskiego mieści się w Szczecinie. A jakie miejsca warto sprawdzić, to musisz zagłębić się w historię regionu. Pozdrawiam!

 38. Zastanawia mnie (bo nie mam pewności) co z szukaniem (nie zabytków tylko kapsli,monet współczesnych itp) w rzekach a nie na piaszczystych plażach. Z dokumentu udostępnionego mam wrażenie , że można chodzić po rzece bez problemu…ale za chwilę napotkałem artykuł w którym jest napisane “Tylko piaszczyste plaże” czyli w sumie tylko plaże nad Bałtykiem. Mieszkam bardziej w górach i do morza mi daleko 🙂

  1. Prawdopodobieństwo ze po za wyznaczonymi kąpieliskami znajdziesz zabytek jest o wiele większe i w razie zatrzymania przez służby trudniej będzie Ci się wytłumaczyć. Prawo pozwala szukać rzeczy które nie są zabytkowe natomiast w tych miejscach o których mówisz znajdziesz stare rzeczy i w przypadku zatrzymania przez służby będzie ci sie trudniej wytłumaczyć. To jest tak samo jakbyś szukał na polu przy murze zamku z 14 wieku i mówisz ze szukasz współczesnych rzeczy. W świetle prawa możesz ale przed służbami i sądem nie będzie wyglądało to zbyt dobrze. Policja jak i sąd nie mają detektorów intencji i będą próbowali jakoś zinterpretować dowody.

   1. Chyba źle złożyłem pytanie. Nie chodzi mi o penetrowaniu rzeki w miejscach gdzie ludzie nie uczęszczają itp. Mam na myśli kąpieliska, które de facto nie są wyznaczone , tylko z powodu poziomu wody i przybrzeżnej kamienistej plaży przyciągają tłumy ludzi w letnie dni. Na rzekach górskich ludzie zbierają się przy tzw “głęborku” gdzie jest trochę głębszej wody i odpoczywają na kamienistych plażach. I teraz zastanawia mnie czy taka plaża jest porównywalna do piaszczystej nadmorskiej?? Czy służby przyjdą i powiedzą , że nie ma piasku to nie plaża albo że “plaża nie wyznaczona”.Temat pewnie skomplikowany ale mnie zastanowił.

    1. No i ciężki temat bo to wszystko od służb zależy, moim zdaniem możesz natomiast za każdym razem nie ja będę Cię kontrolował. Ja bym szukał i mówił że szukam współczesnej biżuterii i defakto bym jej szukał. Natomiast miałbym obowiązek zgłaszać przedmioty co do których miałbym przypuszczenie ze są zabytkami. Jakbym brał te stare przedmioty to przy zatrzymaniu byłaby lipa a znowu jakbym je zgłaszał to by konserwator pewnie zawiadomił służby że szukam zabytków bez zgód. Warto mieć wtedy na piśmie odpowiedź od konserwy czy wymagana jest jego zgoda na poszukiwanie współczesnego bilonu i bizuteri na kąpieliskach nie oznakowanych. Nie może odpisac ze jest wymagana zgoda i wtedy masz na piśmie dla policjantów i sądu w razie wu. Trudny temat.

 39. Odyn , stary koniu lobię te twoje filmy na you tubie bardzo mnie wkręcają ,pozdrawiam Cię. Możne jak czas pozwoli to miło by się spotkać na jakimś tam polu, hejka

  1. Siema, dzięki za oglądanie! Ja niczego nie jestem w stanie zagwarantować, jeśli przypadkiem się spotkamy na kopaniu to spoko. Pozdro!

  1. Witaj, niby Ci wystarczy, ale każdą rzecz, którą uznasz za zabytek musisz powiadomić o tym konserwatora, a rzeczy tej nie podejmować, tylko miejsce oznaczyć. W ustawie nie jest sprecyzowane, co jest zabytkiem i każdy interpretuje to po swojemu. No i podczas kontroli policji mając dodatkowo zgodę od WKZ / WUOZ odbywa się bez zbędnych komplikacji.

    1. To jest dokładnie to samo pytanie co ostatnie. Taka sama zasada szukać możesz, ale jeśli znajdziesz coś co prawdopodobnie jest zabytkiem musisz to zgłosić. I tak samo jeśli przyjedzie policja, to oni nie są od interpretacji co jest zabytkiem, a co nie, bez zgód WKZ może dojść nawet do przeszukania domu / mieszkania.

     1. W sumie nie pomyślałem o tym że to to podobne pytanie, nie musiałeś znowu się rozpisywać sorry, ale dzięki za odpowiedź.

 40. Cześć
  Na wielu filmach widać, że szukasz po kąpieliskach, które nie są własnością WP (sztuczne zbiorniki). I tu właśnie skrywa się moje pytanie, czy pytasz właścicieli o zgodę? Czy po prostu wchodzisz i sprzątasz?
  Mam w swojej okolicy dwa kąpieliska, które w ryzach trzyma MOSIR, a należą do miasta więc napisałem do nich o zgodę i cisza z ich strony.
  Uzbrojony w sprzęt, ale czekam i nie wchodzę 🙁

  1. W sezonie pytam ratowników, jeśli jest to teren prywatny, to zarządcę, natomiast jeśli to plaża publiczna po sezonie, to wchodzę i sprzątam. Pozdrawiam!

 41. Witam
  Mam pewne pytanko, szukałem szczęścia na placu zabaw i zostałem upomniany przez straż miejską że robię to nielegalnie choć zapewniałem iż na skarby niema co tu liczyć. Na paragraf odnośnie ustawy mam się powoływać następnym razem czy jak wygląda sytuacja z takimi poszukiwaniami by można dalej szukać?

  Pozdrawiam

  1. Na plac zabaw wymagana jest zgoda od zarządcy, więc pewnie od gminy/starostwa. Chyba ze to prywatny plac zabaw to wtedy od właściciela.

  1. Siema ja bym szukał. Jak znajdziesz coś starego to musisz powiadomić starostwo badz konserwe a jak bedziesz szukał dalej w tym samym miejscu i znowu znajdziesz zabytek to moze byc słabo. konserwa moze powiadomić służby ze szukasz w miejscu gdzie znalazłeś i zgłosiłeś zabytek bez pozwolenia i moze sie zacząć polowanie na czarownice.

 42. Hej! Można zbiorczo napisać, jak wyglądają możliwości poszukiwania bez pozwolenia POZA Polską? Głównie chodzi o plaże, zbiorniki wodne. Włochy pokazałeś, na plażach sobie chodziłeś w poszukiwaniu rzeczy współczesnych. A jak np. Cypr, Grecja, Hiszpania, Francja, Niemcy? A dalsze? Turcja, Egipt, Emiraty Arabskie? Myślę, że sporo osób będzie chciało wiedzieć.

  1. Bardzo trudny temat, co innego opinia kogos kto tam mieszka a co innego prawo. Nie zaryzykuję pisania czegokolwiek żeby było. Nie ma szans abym przeczytał ustawy czy to w języku hiszpańskim/tureckim/niemieckim. Nie znam po prostu tych języków.

  1. Oczywiście, przede wszystkim właściciela gruntu np. lasy państwowe. Później uzyskanie zgody od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zapraszam na stronę PZE (www.pze.org.pl), w którym można znaleźć wzory wniosków oraz przykłady jak je wypełnić.

 43. Witam , masa troszke kometarzy i ciezko doczytac wszystkie by sie nie powtorzyc z pytaniem 🙂
  kilka milmow na youtubie za z wyprawy nad tamize itp , jak wyglada scena Angielska z poszukiwaniem ? do kogo trzeba sie udac po zgode jesli takowa potrzeba i jak wyglada sprawa z niekoniecznie rzeka , kanalem morzem ?

  Pozdrawiam serdecznie .

  Przepraszam za brak polskich znakow

  1. Witaj, jeśli chodzi o plaże, musisz poszukać w internecie na których plażach możesz szukać legalnie, niestety osobiście nie szukałem na tamtejszych plażach więc nie znam dokładniej tego tematu. Co do rzek, to patrząc na Tamizę musisz mieć wykupioną zgodę od Port of London na takie poszukiwania. Co do pól to wystarczy zgoda właściciela terenu + do tego musisz mieć wykupione ubezpieczenie dla detektorysty

 44. Witam.
  Jeśli było to przepraszam. Czy jeśli mój wójek ma kilka ha pola i chce szuka jego złotego łańcucha ( autentycznie zerwał podczas pakowania kostek słomy) to żeby szukać go na polu potrzebuje zgody na piśmie, czy mogę chodzić i szukać bez żadnego papierka wiedząc że w każdej chwili mogę zadzwonić do niego i poprosić , aby przyjechał na pole w razie przyjazdy policji ? Jeśli w ogóle taka możliwość jest, aby chodzić po polu z wykrywaczem …i szukać zgubionej prywatnej rzeczy.
  Pozdr.

  1. Zawsze warto jest mieć zgodę na piśmie, z wypisanymi numerami działek. Do poszukiwań zgubionych rzeczy współczesnych tylko tego potrzebujesz. Chcąc szukać zabytków dodatkowo musisz mieć zgodę od konserwatora.

 45. Chce się wybrać z wykrywaczem na wyschniętą odnogę Wisły problem w tym że jest to odcinek rezerwatu przyrody mogę śmiało chodzić czy pozwolenie potrzebne

 46. Napisałem do GUGiK zapłaciłem i dostałem 2 arkusze map topograficznych 1:10 tys. druk poligraficzny, ploterowy kolorowy. Arkusze mają 60×60 cm. Czy takie mapy będą odpowiednie do wysłania dla WKZ.

 47. Cześć. Czy isniej jakas baza, gdzie wzory druków potrzebnych do uzyskania zezwolenia. Najbardziej szukam wzoru druku zgody właściciela gruntu.

 48. Witaj , dziękuję za wszystkie filmy . Chciałbym zapytać o kilka rzeczy …
  Dzis przyszedł wykrywacz Simplex i dla syna ten zielony nokta mini hoard . Chcę uprzątnąć działkę. Przy domu mam kawałek ziemi , za płotem jest sąsiad który ma szczere pole i mam jego zgodę aby młody sobie tam poszukał . Czy możemy bez lipy szukać śmieci u siebie na działce i sąsiada ? Co plażami miejskimi ? Mogę wbić po sezonie i sobie poszukać na plaży jeśli w regulaminie nie ma nic o tym że. Je mogą szukać osoby z detektorem ?
  Jestem wędkarzem . Często jestem nad Wisłą czy mogę sobie poszukać bez konsekwencji rzeczy na tzw główkach ?
  Zaznaczę wyraźnie że chce oczyścić działkę że śmieci . Jeśli coś znajdę to oczywiście poinformuje o tym wkz . Jak się zachować jak przyjedzie Policja ?

  1. Witaj,
   Najważniejsze jest to czego szukasz. Jeśli chcesz szukać zabytków, to musisz uzyskać na to zgodę. Jeśli będą to rzeczy współczesne i złom, to szukać możesz, ale jeśli znajdziesz coś co może okazać się zabytkiem musisz powiadomić starostę lub WKZ. Najgorsze w takich poszukiwaniach jest to, że nie ma jasno określonej definicji zabytku i każdy może interpretować to inaczej. Jeśli zdarzy się ktoś, kto zawiadomi policję, ona przyjedzie i zaczną się pytania. Pokażesz monetę, na której nic nie widać, która dla Ciebie może być złomem, a dla policjanta zabytkiem, bo inaczej to interpretuje. W najgorszym wypadku policja może przeszukać mieszkanie celem sprawdzenia, czy nie masz innych zabytkowych dóbr. Dlatego, aby do tego nie dopuścić staram się przekazywać ludziom, aby starali się o pozwolenie na poszukiwania zabytków od WKZ.
   Na plażach i kąpieliskach publicznych możesz legalnie szukać rzeczy współczesnych.

 49. Witaj,
  Zastanawia mnie co w przypadku wyciągania przedmiotów z wody za pomocą magnesu neodymowego. Na YT można znaleźć wiele kanałów gdzie ludzie wyciągają różne metalowe przedmioty, owszem bardzo rzadko są to jakieś zabytki, głównie złom, ale jednak ciekawi mnie jaka jest różnica między taką zabawą z magnesem na sznurku a wykrywaczem. Z tego co zrozumiałem, używając wykrywacza w rzece czy na brzegu będę potrzebował jakiegoś zezwolenia, a co w przypadku wspomnianego magnesu. Czy ktoś się może do tego doczepić? Pewnie znowu zależy od interpretacji….

  1. Podobna sprawa jak z wykrywaczem, jeśli chcesz szukać zabytków musisz mieć pozwolenie, jeśli rzeczy współczesnych to nie, natomiast znajdując zabytek musisz zawiadomić konserwatora lub starostę.

 50. Witam!
  Mam pytanie dotyczące poszukiwań na prywatnym terenie.
  Skoro posiadam zgodę właściciela terenu to do czego jest potrzebna zgoda WKZ jak przecież to jest pole właściciela?
  Pozdrawiam i życzę udanych poszukiwań.

 51. Siemka, mam pytanie odnośnie poszukiwania wzdłuż linii brzegowej jezior, stawów i rzek należących do Polskiego Związku Wędkarskiego (który to jest dzierżawcą ww zbiorników) i Wód Polskich.
  1. Jeżeli chodzę przy rzece szukając złomu i innego nowoczesnego badziewia, to poza wydrukowanym dokumentem przedstawionym w tym wpisie, nie muszę się martwić o kontrolę?
  2. Jeżeli rzeka płynie przez park/las ale należy do PZW/WP to mogę legalnie w niej i jej brzegu szukać złomu i pieniędzy?

  To prawo jest tak pogmatwane, że człowiek traci cały zapał do tego hobby 🙁

  1. Witaj, powinieneś mieć zgodę od PZW na poszukiwania na terenach, które dzierżawią. Jeśli udzielą Ci takiej zgody najlepiej pisemnej to możesz chodzić. Jeśli rzeka płynie przez las, to brodzić w niej możesz, linia brzegowa może już należeć do Lasów Państwowych, więc tutaj potrzebne byłoby Ci oddzielne pozwolenie.

 52. Czołem.
  Czy można legalnie, bez pozwolenia od prezydenta, premiera, ministra kultury, konserwatora, pana policjanta, prowadzić poszukiwania na basenie kąpielowym, który jest zlokalizowany pod chmurką, tzw. basen odkryty, wyłącznie za zgodą zarządcy basenu?
  Pozdrawiam.

 53. A jak się sprawą z szukaniem ma się w Czechach ? Mogę szukać normalnie czy zabytków nie można szukać ?. I rozumiem że szukać w rzece koło w się nie mogę szukać bez pozwolenia nawet jesli nie szukam zabytków ?. I jeszcze jedno nie wiesz może jak się ma sprawa płukania złota w rzekach ? 😀 z góry dzieki

  1. Nie wiem, jakie panuje prawo w Czechach, aby móc powiedzieć. Nie wczytywałem się w ustawę, bo nie znam ich języka. Co do poszukiwań w rzece w mieście, to szukając rzeczy współczesnych w rzece, która ma plażę i jest uznawana za kąpielisko to tak, szukać możesz. Natomiast jeśli jest to rzeka, która przepływa przez miasto bez żadnego zejścia do niej, to raczej nie będzie w niej rzeczy współczesnych zgubionych przez plażowiczów i w tym przypadku starałbym się o zgodę na poszukiwania.

  1. Szukając rzeczy współczesnych np. takich jak biżuteria, monety, kapsle, itp. na plażach i kąpieliskach publicznych – TAK.
   Jeśli będzie to teren prywatny potrzebujesz zgody od właściciela terenu.

 54. Cześć! Planuję wybrać się w niedalekim czasie nad morze z wykrywaczem i o ile twój artykuł na temat legalności akcji rozwiewa moje wątpliwości, to data dodania artykułu już nie 🙂 Czy coś się zmieniło przez te 3 lata od publikacji ? Chodzi mi jedynie o 1. punkt

  1. Witaj, nic się nie zmieniło. Plaże, kąpieliska nadmorskie oraz plaże i kąpieliska publiczne wód słodkowodnych nie wymajają pozwoleń.

 55. Kazdyziomzbierazlom

  Jak okreslic czy dany teren jest stanowiskiem archeologicznym?
  Te prawo w Polsce nadal jest stalinowskie. Komuna teoretycznie padla pod koniec XX wieku a w sporej czesci urzedasow i politykow stalinizm pozostal do dzis!

 56. Witam,
  wiem, że było to już gdzieś opisywane, ale mam pytanie:
  czy szukając na własnej działce rzeczy współczesnych muszę mieć zgodę konserwatora?

  1. Szukając rzeczy współczesnych nie potrzebujesz zgody konserwatora. Jeśli natomiast znajdziesz coś co może być zabytkiem masz obowiązek powiadomić starostę lub konserwatora.

  1. Witaj, prawo jest takie same jak w przypadku zwykłych plaż. Możesz szukać rzeczy współczesnych.
   Warto przypomnieć, że obowiązuje jedna fundamentalna zasada: niepodejmowania działań mogących znacząco negatywnie oddziaływać na gatunki i siedliska, dla których ochrony obszar Natura 2000 został wyznaczony.

  1. Witaj, póki co wszystko jest po staremu. Czyli w pierwszej kolejności pozwolenie od właściciela terenu, program poszukiwań, mapa w skali 1:10000 oraz wniosek na poszukiwania do WKZ. Nowelizacja ustawy ma być dopiero w maju 2024.

  1. Siemano, na Twoim miejscu wybrałbym Simplexa, gdyż cena jest taka sama, ale praca wykrywacza w programach dynamicznych jest oparta na różnych ustawieniach, więc Ty jako użytkownik decydujesz, czy detektor ma być szybki i dobrze separował, czy wolniejszy i głębszy. Dodatkowo ma większą sondę, co bezpośrednio wpływa na zasięg. Oba detektory korzystają z tej samej częstotliwości 12 kHz, więc “widzialność” obiektów będzie bardzo podobne.

 57. Hej Odyn,
  Może Ty będziesz w stanie mi pomóc, bo różne źródła różnie interpretują moją zagwozdkę. Mam zamiar wystąpić o stosowne pozwolenie na szukanie wykrywaczem do WKZ, bo pozwolenie właściciela gruntu już mam, ale chciałem przez złożeniem wniosku sprawdzić wspomniane tereny wykrywaczem bez podejmowania przedmiotów z ziemi (sprawdzenie terenu czy są sygnały i czy warto o takie pozwolenie występować). I mam dylemat czy takie chodzenie po polu z wykrywaczem bez kopania jest legalne w Polsce? Z góry dzięki za ewentualną odpowiedź. Pozdrawiam

  1. Cześć, jeśli nie masz zamiaru podejmować obiektów to nikt prócz właściciela terenu nie może Ci tego zabronić. Kiedyś rozmawiałem z innym klientem, który taki rekonesans chciał przeprowadzić w lesie państwowym i dostał na to zgodę. W ustawie o ochronie zabytków co prawda jest zapis, że jeśli “masz zamiar znaleźć zabytek”, co można rozumieć nawet naoczne znalezienie bez używania wszelkiego sprzętu. To i tak moim zdaniem nikt nie powinien się przyczepić do tego.

 58. Cześć! Od maja wchodzi nowelizacja ustawy (https://www.prawo.pl/prawo/amatorskie-poszukiwanie-zabytkow-zmiany-w-2024-roku,522918.html). Czy w związku z tym możemy liczyć na nowy artykuł co się zmienia i jak do tego tematu podchodzić od maja tego roku?

  Ponadto… Cieszy że można korzystać bez zgody z publicznych śródlądowych wód powierzchniowych, ale czy i w jakim zakresie obejmuje to np brzegi rzeki, które zmieniają się wraz z poziomem wody? Np do ilu metrów od linii wody można spokojnie z takim wykrywaczem chodzić, o ile w ogóle brzeg się wlicza? Nie mówię tu o plażach, ale np o chodzeniu wzdłuż linii brzegowej rzeki lub jeziora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk