DETEKTOR NA START / WYJAŚNIENIE ZAGADNIEŃ

Wiele osób pyta jaki detektor na start. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, który jest lepszy, bo nie zawsze będziemy używać detektora w tych samych warunkach, nie będziemy szukać tych samych przedmiotów i nie zawsze użytkownik jest taki sam. Jeden chce prosty, drugi bardziej zaawansowany z możliwością zmiany parametrów. Na wstępie wytłumaczę, że na pracę detektora wpływają różne czynniki od umiejętności samego użytkownika po sprzęt, dzięki czemu łatwiej zrozumiecie opisy detektorów.

Ważnymi aspektami jest częstotliwość pracy. Zależność tej częstotliwości jest taka: Czym mniejszych i drobniejszych przedmiotów szukasz, powinieneś używać coraz wyższej częstotliwości.
Nigdy nie będzie to przyrównanie 1:1, że duży obiekt znajdziesz z metra na niskiej częstotliwości, to także używając wysokiej znajdziesz monetę wielkości grosza także z metra.
Działa to mniej więcej tak: jeśli szukasz garnka to na niskiej częstotliwości np. 4 kHz sygnalizuje Ci go z metra, natomiast używając 40 kHz będzie to tylko 0,5 metra, ale jeśli sytuację odwrócimy to szukając grosza na 4 kHz będzie on widoczny z 5-7cm, a na 40 kHz nawet do 30-40cm. Według mnie 10-15 kHz uznaje się, że jest to częstotliwość na średnie / małe obiekty, w tym monety, guziki, kapsle i inne. Częstotliwości mniejsze od 10 kHz na przedmioty większe, a od 15 kHz w górę na mniejszą biżuterię, łańcuszki, itp.
Kolejną ważną rzeczą jest tryby pracy detektora, jest tryb pracy. Wyróżniamy kilka trybów – dynamiczny, statyczny, pseudostatyczny i jednoczesny. Tryb dynamiczny pozwala określić przewodność obiektu, czyli mniej więcej określić z jakiego prawdopodobnie jest stopu wykonany, ale trzeba pamiętać, jak sama nazwa wskazuje dynamiczny musimy zapewnić odpowiednią prędkość przemiatania sondy, aby detektor dobrze sygnalizował cel. Z kolei tryb statyczny (nie potrzebujący ruchu) i pseudosatyczny (potrzebujący jakiegokolwiek ruchu) za pomocą natężenia dźwięku określa wielkość obiektu oraz po nasyceniu dźwięku jego głębokość zalegania. Tryb statyczny w detektorach często występuje jako funkcja pinpoint do precyzyjnego namierzenia celu. Tryb jednoczesny to jednoczesne działanie tryby dynamicznego i pseudostatycznego, dzięki temu mamy multi informację w jednym czasie.
Dodatkowo ważne są programy w trybie dynamicznym. Niektóre detektory opierają się tylko na dyskryminacji i jest jedno ustawienia pod każdy program, tylko zmienia się segment odrzucony, a są detektory, w których masz różne programy, które opierają się na reaktywności (innymi słowy szybkość detekcji) oraz innych parametrach, które wpływają bezpośrednio na poszukiwania, czyli jeden program będzie głębszy, ale gorzej poradzi sobie w zaśmieceniu, a dokładniej w odseparowaniu obiektów od siebie, kolejny zamiennie, będzie bardzo dobrze separował, ale będzie płytki, inne zaś mają ustawienia zmienione pod silną mineralizację gruntu.

Wieloczęstotliwość (MULTI)
Wieloczęstotliwość jest to jednoczesne działanie więcej niż jednej częstotliwości. Technologia ta poprawia stabilność w trudnych np. słonych warunkach. Wieloczęstotliwość w terenach o małym zaśmieceniu poprawiają zasięgi, gdyż nie ograniczamy się do używania jednej stałej częstotliwości, ale zaś w terenach o dużym zaśmieceniu detektor zbiera więcej sygnałów i jego identyfikacja / separacja jest pogorszona.

Czułość
Regulacja czułości to nic innego jak moc nadawania i odbierania sygnału przez sondę. Czym wartość będzie wyższa, tym zasięg wzrośnie, ale również mogą pojawić się zakłócenia zewnętrzne np. odbieranie zakłóceń ze słupów lin wysokiego napięcia. Ustawiając niską wartość sygnał dociera płytko, ale sonda nie odbiera żadnych niepożądanych sygnałów. Użytkownik musi dopasować czułość do otaczających warunków. Musi być na tyle wysoka, aby zasięg był zadowalający, ale na tyle nisko, żeby detektor nie przyjmował zakłóceń.

Dyskryminacja
Dyskryminacja jest po prostu odrzuceniem segmentu lub numeru identyfikacji, którego nie chcemy kopać. Musimy pamiętać, że podczas używania dyskryminacji wykrywacz w ogóle nie zasygnalizuje sygnału wyciętego. Gdy będziemy w terenie zaśmieconym i obok żelaza będzie cel kolorowy, który nie jest dyskryminowany, to może dojść do sytuacji, że wycięte żelazo zamaskuje nam także kolor i go nie usłyszymy. Lepiej jest pracować i uczyć się rozróżniania w trybie dynamicznym i usłyszeć to żelazo i świadomie je pominąć, niż całkowicie go nie usłyszeć.

Reaktywność (filtry gruntu, szybkość detekcji)
Jest to parametr dzięki, któremu możemy przyspieszyć lub spowolnić detektor, aby móc uzyskać lepsze zasięgi lub usprawnić separację. Trzeba pamiętać, że zawsze jest coś kosztem czegoś np. szukając na czystych terenach polnych mogę spowolnić wykrywacz, aby był głębszy, ale spowoduje to pogorszenie separacji. Natomiast w lesie, w terenie mocniej zaśmieconym mogę reaktywność zwiększyć dzięki czemu poprawię separację, lecz stracę zasięg. Najważniejsze jest, aby nauczyć się dobrać odpowiednią prędkość przemiatania do wybranej wartości. W przeciwnym razie detektor może błędnie zidentyfikować cel lub w ogóle go nie wskazać. 

Pinpointer co to jest i do czego służy?
Jest to ręczny wykrywacz metali pracujący w trybie statycznym. Służy do precyzyjnego namierzania celu. Jest to urządzenie przydatne, dzięki któremu szybciej i łatwiej znajdziemy cel. Pinpointer sygnalizuje obiekt rosnącym natężeniem dźwięku w 2 lub 3 stopniach.
Wolny pulsacyjny / narastający – daleko, szybki pulsacyjny / narastający – blisko, dodatkowo w niektórych pointerach sygnał ciągły informuje o obiekcie bardzo blisko sondy. Z bardzo drobnymi obiektami pinpointer może nie wskazać ostatniego sygnału ciągłego. Trzeba pamiętać, że pinpointer jest przydatny, ale nie jest on niezbędny do poszukiwań. Gdy go nie mamy możemy po prostu wziąć ziemię w garść i sprawdzić nad sondą wykrywacza, gdy cel będzie w ręku usłyszymy dźwięk detektora. 

Jeśli nie wiesz, czy to hobby jest dla Ciebie zachęcamy do wypożyczenia detektora na weekend, aby sprawdzić, czy Ci się to spodoba. Wypożyczając wykrywacz w naszym sklepie i decydując się na jego zakup, to do tygodnia po zwrocie towaru koszt wypożyczenia 120 – 150 zł (w zależności od modelu) zostanie przekazana na nowy sprzęt.

Po więcej informacji na temat detektorów, wypożyczenia zapraszam do kontaktu telefonicznego 730127125 lub mailowego sklep@odynce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk