KIEDY MOŻESZ SZUKAĆ BEZ POZWOLEŃ?

KIEDY MOŻESZ SZUKAĆ BEZ POZWOLEŃ?

Dziennie odpowiadam na to pytanie kilku osobom i zawsze padają dopytania typu : A jak powiem że szukam meteorytów? A jak powiem że w tym lesie zgubiłem pierścionek? A to ziemia mojego dziadka i co!? Artykuł powstaje po to, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości kiedy możesz szukać bez pozwoleń, a kiedy z pozwoleniami i jakimi.

1. KIEDY MOŻESZ SZUKAĆ BEZ ZGÓD NIE OGLĄDAJĄC SIĘ NERWOWO ZA PLECY?!

Włączyć detektor i szukać bez żadnego pozwolenia można tylko i wyłącznie rzeczy współczesnych na morskiej i słodkowodnej plaży, oraz na morskich i słodkowodnych kąpieliskach.
Praktycznie całe Polskie wybrzeże i wszystkie publiczne kąpieliska w jeziorach i rzekach na terenie całej Polski czekają aż odpalisz detektor i na ich terenie szukać będziesz kapsli, bilonu oraz biżuterii.
Zakazać szukania na wyżej wymienionych terenach może jedynie osoba sprawująca piecze nad kąpieliskiem, plażą np. ratownik w sezonie gdy pełno ludzi wypoczywa.                   

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ!?

Jeżeli podczas poszukiwań na tych terenach znajdziecie coś co do czego będziecie mieli przypuszczenia że może być to ZABYTEK BĄDŹ ZABYTEK ARCHEOLOGICZNY MACIE OBOWIĄZEK zabezpieczyć ten przedmiot bez podejmowania go i zawiadomić starostwo bądź konserwatora! Jeżeli tego nie zgłosicie i zatrzymacie przedmiot będziecie w przypadku kontroli służb odpowiadać z Art.33 bądź Art 109c i Art108. ustawy o ochronie zabytków.
Co m
ówić służbą podczas kontroli? : Szukam rzeczy współczesnych i korzystam z prawa do powszechnego dostępu do wód. Wody Polskie nie wymagają dodatkowych zgód na hobbystyczne poszukiwanie metali współczesnych i należy je uznać za jedną z form rekreacji taką jak np. pływanie czy nurkowanie. Jeżeli tak się złoży że znajdziecie zabytek podczas takich poszukiwań, zabezpieczacie go (bez podejmowania) oznaczacie miejsce znalezienia, a podczas kontroli służb informujecie że zabytek nie został podjęty i zostanie zgłoszony gdy tylko zakończycie poszukiwania i będziecie mieli możliwość napisania maila.                                                                                                                                                 

WYDRUKOWAĆ I NOSIĆ W RAZIE KONTROLI SŁUŻB!


https://b4sportonline.pl/users-folder/449/files/Odp__Dyr__Wod_Polskich.pdf     

                                                                                                                                                                       

I TYLE!

Owszem można szukać różnych kruczków ale nie chce zajmować się ściemnianiem w tym artykule. Na wszystkie inne poszukiwania wymagana jest zgoda albo właściciela terenu albo właściciela i konserwatora zabytków. NIE ISTOTNE czy to twoja działka, znajomego czy dziadka czy chcesz szukać części maszyny, śrubek, pierścionka zaręczynowego czy meteorytów.                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

2. KIEDY WYSTARCZY SAMA ZGODA WŁAŚCICIELA TERENU, ŻEBY SZUKAĆ BEZ SPINY?


Przypominam że artykuł ma na celu poinformowanie o tym jak szukać w danych miejscach bez spiny nie szukając okrężnych wymówek które mogą nie zdać egzaminu w przypadku kontroli służb.

  • – Do poszukiwań współczesnych rzeczy w parkach, placach zabaw, terenach rekreacyjnych (wyłączając stanowiska archeologiczne)   
  • Do poszukiwań meteorytów (wyłączając stanowiska archeologiczne)
  • Do poszukiwań zgubionej obrączki, pierścionka, telefonu itp. (wyłączając stanowiska archeologiczne)
  • Do poszukiwań na prywatnych kąpieliskach i plażach. (wyłączając stanowiska archeologiczne)                                                                                      

Jak zdobyć taką zgodę? W zależności od terenu albo od lasów państwowych, prywatnych właścicieli bądź gmin, starostw. Dzwonimy, piszemy, pytamy i prosimy o zgodę na piśmie na udzielenie terenu do poszukiwań rzeczy współczesnych bądź meteorytów. (do okazania służbom podczas kontroli)


UWAGA !!!


Sprawdź czy teren w którym zamierzasz szukać nie jest wpisany jako rejestrowe bądź ewidencyjne stanowisko archeologiczne bo trudno będzie Ci się wybronić w razie kontroli. Może zostać postawiony Ci zarzut z Art 108 nawet jeśli szukałeś pierścionka zaręczynowego na tym terenie. W przypadku gdy będziesz chciał poszukobrączki ślubnej na zlecenie która została zgubiona przy zamku wtedy najlepiej zawiadomić właściciela terenu oraz zawiadomić i skonsultować to z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Jeżeli podczas tych poszukiwań znajdziecie coś co do czego będziecie mieli przypuszczenia że może być to ZABYTEK BĄDŹ ZABYTEK ARCHEOLOGICZNY MACIE OBOWIĄZEK zabezpieczyć ten przedmiot bez podejmowania go i zawiadomić starostwo bądź konserwatora! Jeżeli tego nie zgłosicie i zatrzymacie przedmiot to w przypadku kontroli służb będziecie odpowiadać z Art.33 bądź Art 109c i Art108. ustawy o ochronie zabytków.                                                                                                                                                                       

3. KIEDY WYMAGANA JEST ZGODA WŁAŚCICIELA TERENU I WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW?

 

  • – Jak chcecie szukać staroci u siebie na działce
    Jak chcecie szukać staroci w lesie
  • – Jak chcecie szukać staroci na swoim polu czy na jakimkolwiek innym
    Jak chcecie szukać staroci na jeziorach, plażach, kąpieliskach                                                                                                                                                                                                                                                   

Jak zdobyć takie zgody? 

Polecam filmy sapera w których tłumaczy jak zdobyć takie pozwolenia i zgody krok po kroku. Niestety nie da się tego zrobić w 3 minuty to złożony skomplikowany proces wszystkie 6 filmów poniżej.POWODZENIA ODYN